Wybierz język: Polski English Deutsch

LISTA WILDSTEINA - wykaz nazwisk z sygnaturami akt IPN zarejestrowanych przez tajne służby PRL.

Przeglądasz nazwiska zaczynające się na: US. Ilość wystąpień: 45

USAK EDWARD - IPN BU 001198/4262
USAK EDWARD - IPN BU 00612/448
USAK JAN - IPN BU 001198/3557
USAKOWSKI HENRYK - IPN BU 00945/2616
USAREK AZEMBSKA KRYSTYNA STEFANIA - IPN BU 00945/1161
USELIS JULIAN - IPN BU 01050/931
USIĄDEK WITOLD - IPN BU 0854/1098
USIĄDEK ZBIGNIEW - IPN BU 001134/5199
USIĄDEK ZBIGNIEW - IPN BU 00744/1256
USIDUS MIECZYSŁAW - IPN BU 644/631
USIELSKI STEFAN - IPN BU 0218/2126
USIŃSKI JÓZEF - IPN BU 0872/659
USIŃSKI ZYGMUNT - IPN BU 0912/989
USIUKIEWICZ JANINA - IPN BU 0855/1743
USNARSKA (UZNALSKA) STEFANIA - IPN BU 693/830

Stron: 3 | Przejdź na stronę:    [1] 2 3 Następna »

PAMIĘTAJ!, że nawet najrzadsze imię i nazwisko może nosić wiele osób. 'Lista Wildsteina' jest listą nazwisk powiązanych z numerami identyfikującymi dokumenty w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej. Skorowidz zawiera listę osób, którymi interesowały sie PRL-owskie służby bezpieczeństwa: etatowi oficerzy, tajni współpracownicy (tzw. TW), potencjalni kandydaci na tajnych współpracowników oraz osoby napiętnowane przez te służby. Interpretowanie oznaczeń mija się z rzeczywistością, gdyż zostały nadane przez IPN i stanowią tylko oznaczenia katalogowe.

Jak czytać Listę Wildsteina?

Katalog był opracowany w postaci pliku arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel, czyli w formacie XLS. Jak wynika z ujawnianych podczas wydarzeń informacji, zawierał proste zestawienie pozycji (wierszy), dla których określono cztery informacje (kolumny) charakteryzujące daną teczkę:

Sygnatura oznaczenie teczki nadane przez IPN
Nazwisko i imię imienne wskazanie osoby, której dotyczyła teczka
Jednostka nazwa jednostki, która wytworzyła bądź przekazała do IPN akta
Nazwa bazy określenie rodzaju akt, do których należała teczka

Dwukrotna obecność jednej osoby na liście mogła wynikać z tego, że zewidencjonowano dwie osoby o takich samych danych personalnych, lub że jedna osoba miała założone dwie sprawy – np. rozpracowanie i śledztwo, ale również rozpracowanie, a potem współpraca. Nieobecność na liście oznaczała, że w posiadaniu IPN nie znajdowała się teczka dotycząca danej osoby – teczki nie było lub została zniszczona, albo nie została jeszcze zewidencjonowana. W katalogu dostępnym w czytelni IPN były widoczne tylko dwie pierwsze kolumny. Pozostałe dwie były ukryte za pomocą standardowego mechanizmu arkusza, co zapewne było uznawane za ochronę danych w nich zawartych. Ochrona taka była oczywiście iluzoryczna i łatwa do ominięcia. Dane te były dostępne od początku rozpowszechniania Listy Wildsteina w internecie, natomiast nie wiadomo czy dostępne przedtem dane w plikach PDF zawierały tylko te dane, czy również dane z kolumn „zakrytych”.

Sygnatura

Ujawnione dane ze względu na wyjątkową szczupłość informacji i brak oficjalnych interpretacji IPN nastręczały istotne trudności w ich właściwej interpretacji. Przez pewien czas jedyną dostępną wskazówką była sygnatura, zbudowana według poniższej struktury:

IPN BU oznaczenie nr1 / nr2

IPN BU oznaczało Biuro Udostępniania (i Archiwizacji Danych) IPN. Elementy nr1 i nr2 były wyłącznie porządkowe i nie budziły zainteresowania. Natomiast w pierwszym okresie rozpowszechniania Listy Wildsteina za kluczowy dla prawdopodobnego rozróżnienia roli hipotetycznie wskazanych osób był uważany element oznaczenie. Niestety jego interpretacja była niejasna, gdyż informacje podawane w internecie nie odwoływały się do jakiejkolwiek podstawy, a publiczne wypowiedzi przedstawicieli IPN były sprzeczne jak podano w poniższej tabeli (wypowiedź prof. Friszkego z 31 stycznia 2005 r. była też kolportowana w internecie, natomiast prof. Paczkowski podał swoją opinię 9 lutego 2005 r. wraz z sugestią, że prof. Friszke się myli). W tabeli podane są też inne interpretacje pojawiające się w internecie bez podania źródła.

Ozn. wg. prof. Friszkego wg. prof. Paczkowskiego Brak źródła
brak --- --- etatowy pracownik
PF --- --- poufne
0 pracownik tajne oficer SB
00 TW lub kandydat na TW ściśle tajne ---
000 --- --- tajne, specjalnego znaczenia

Ostatnia wartość elementu oznaczenie – wskazana tylko dla porządku – była podawana w internecie, pomimo tego że ciąg trzech zer wiodących w dostępnych danych nie występował. Ponadto według innych informacji teczki TW i kandydatów na TW oznaczano ówczesną klauzulą tajne specjalnego znaczenia. Znajomość ww. danych nie uprawniała zatem do wyrokowania, czy dana teczka dotyczy agenta, niemniej wypadki takie miały miejsce.

Imię i nazwisko

Ostatnia wartość elementu oznaczenie – wskazana tylko dla porządku – była podawana w internecie, pomimo tego że ciąg trzech zer wiodących w dostępnych danych nie występował. Ponadto według innych informacji teczki TW i kandydatów na TW oznaczano ówczesną klauzulą tajne specjalnego znaczenia. Znajomość ww. danych nie uprawniała zatem do wyrokowania, czy dana teczka dotyczy agenta, niemniej wypadki takie miały miejsce.

Źródło: Lista Wildsteina – Wikipedia, wolna encyklopedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_Wildsteina